Vodovodní a kanalizační přípojka

Vodovodní a kanalizační přípojky


Co je vodovodní přípojka?
Vodovodní přípojka je samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru, a není-li vodoměr, pak k vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby. Odbočení s uzávěrem je součástí vodovodu. Vodovodní přípojka není vodním dílem.
Stavbu vodovodní a kanalizační přípojky povoluje místně příslušný stavební úřad.
Co je kanalizační přípojka? 
Kanalizační přípojka je samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí od vyústění vnitřní kanalizace stavby nebo odvodnění pozemku k zaústění do stokové sítě. Kanalizační přípojka není vodním dílem.
Kdo je vlastníkem vodovodní nebo kanalizační přípojky?
Vlastníkem přípojky, popřípadě jejich částí zřízených přede dnem nabytí účinnosti zákona č. 274/2001 Sb., je vlastník pozemku nebo stavby připojené na vodovod nebo kanalizaci, neprokáže-li se opak.
Co je povinen zajistit vlastník vodovodní přípojky?
Vlastník zajistí, aby přípojka byla provedena a užívána tak, aby nemohlo dojít ke znečištění vody ve vodovodu.
Co je povinen zajistit vlastník kanalizační přípojky?
Vlastník kanalizační přípojky zajistí, aby kanalizační přípojka byla provedena jako vodotěsná a užívána a tak, aby nedošlo ke zmenšení průtočného profilu stoky, do které je zaústěna.
Na čí náklady se přípojky zřizují?
Vodovodní i kanalizační přípojku pořizuje na své náklady odběratel, není-li dohodnuto jinak. Vlastníkem přípojky je osoba, která na své náklady přípojku pořídila.


Zřízení přípojky
Jak si zajistit novou přípojku? Co pro Vás zajistíme?
kontaktovat naši projekční kancelář, která vám podá veškeré informace o tom, co pro vás zajistíme – tzn.
  • projektová dokumentace zpracovaná odborným projektantem
  • Potřebná vyjádření k projektové dokumentaci (Vyjádření bude potřeba doložit stavebnímu úřadu k povolení stavby.)
  • Vyřízení stavebního povolení nebo územního souhlasu u místně příslušného stavebního úřadu.

Realizace přípojky
Vodovodní i kanalizační přípojku může investor, tj. majitel připojované nemovitosti, realizovat kombinací různých způsobů.
Vždy se jedná o:
  • zemní a stavební práce
  • odborné práce při instalaci potrubí

Je možno provést určité práce svépomocí nebo tyto práce zadat odborné firmě. Napojení na veřejný vodovod nebo veřejnou kanalizaci je vysoce odbornou prací, ale také zásah do veřejných vodohospodářských sítí, a proto je mohou provádět pouze zaměstnanci správce sítě.
Po provedení montážních prací, ale ještě před zasypáním potrubí, je třeba provést u vodovodní přípojky tlakovou zkoušku a následný rozbor vzorku pitné vody, u kanalizace zkoušku vodotěsnosti s prověřením napojení na kanalizační řad. Po zasypání výkopu se musí staveniště uvést do původního stavu, včetně dotčených chodníků a komunikací.
Práce na vodovodní přípojce zpravidla končí montáží vodoměru, propojením s vnitřní instalací a vpuštěním vody z veřejného vodovodu do nemovitosti. Protože vodoměr je obchodním měřidlem, musí splňovat přísná metrologická pravidla. Montáž vodoměru mohou provádět pouze odborní pracovníci.

Zrušení přípojky
Vzhledem k tomu, že vlastníkem vodovodní nebo kanalizační přípojky, popřípadě jejich částí je vlastník pozemku nebo stavby připojené na vodovod nebo kanalizaci, zrušení přípojky se provádí na základě objednávky žadatele.

Chcete zrušit přípojku?
Pokud se vlastník rozhodne, že již přípojku nepotřebuje a nebude potřebovat můžeme přistoupit k jejímu zrušení. Jako u realizace přípojky, zrušení přípojky je jednak vysoce odbornou prací, ale také zásahem do veřejných vodohospodářských sítí, které provozujeme, a proto je mohou provádět pouze správce sítě.